Perustelut
Vate kokouksessa 3.9.2021 päätetyn mukaisesti jaostojen toimeenpanon seuranta toteutetaan Thinking Portfolio -projektisalkunhallinnan työkalun avulla. Kokouksessa esitetään jaostojen raportoima tilannekatsaus.
ICMT jaosto on jatkanut valmistelua syksyn alussa hyväksytyn suunnitelman mukaisesti kokoontuen kerran viikossa. Osa-alueittain on jatkettu työpajatyöskentelyä ja laajennettu yhteistyötä muiden jaostojen kanssa. ICMT jaosto lähetti määräaikaan 22.10.2021 mennessä toimeenpanon valtionavustushakemuksen, joka oli kooltaan vuoteen 2025 saakka noin 97 miljoonaa euroa. STM on palauttanut hakemukset kaikille hyvinvointialueille uudelleen valmisteluun ja tehtävänä määritellä vielä kertaalleen mikä on pakollista ja välttämätöntä toimeenpanon kannalta. Hakemusten palautus on 26.11.2021 mennessä ja sen pohjalta on sovittu neuvottelu STM:n kanssa 10.12.2021. Viime kokouksessa sovitut rekrytoinnit on toteutettu sekä tilattu kaksi esiselvitystä. Pirkanmaan hyvinvointialue on saanut 1 miljoona euroa lähetetyn anomuksen mukaisesti ennakkorahoitusta ICT valmisteluun. Lisäksi Istekin osakkeiden hankinta on käynnissä.
Hallinnon ja järjestämisen jaostossa on valmisteltu liikkeenluovutusta ja laaditaan kunnille ohjeet annettavan selvityksen sisällöistä. Lisäksi luottamushenkilöhallinnon valmistelu kokousjärjestelyineen on aloitettu.
Yhdyspintajaosto valmistelee loppuraporttia, jossa tarvittavat yhteistyörakenteet ja -tavoitteet, yhteisen johtamisen mallit sekä tarvittavat sopimukset on kuvattu yhteismitallisesti yhdessä asiakirjassa.
Sote palvelut jaosto on valmistelukokonaisuuksien osalta aikataulussaan. Jaosto on valmistellut yhdessä hallinto ja järjestämisen jaoston kanssa hyvinvointialueen rakenteita. Seuraavana vaiheena on siirtyä tuotannon johtamisjärjestelmän rakentamiseen. Integraatio ja TKIO työryhmä on valmistellut ehdotuksia, miten ja missä vaiheessa rakenteellisilla ratkaisuilla parannetaan palveluintegraatiota. TKIO ratkaisuista alkaa myös olla valmiina ehdotuksia. Erikoissairaanhoidon työryhmä on saamassa myös valmiiksi sopimuksiin liittyvän tiedon keruun. Kehitysvammahuollosta on tulossa myös ehdotus Sisä-Suomen yhteistyöaluetasoisesta järjestämisestä. Kuvantamis- ja apteekkiliikelaitokselle on annettu tehtäväksi tehdä suunnitelma palveluiden turvaamiseksi. Hallinto ja järjestämisen jaoston kanssa valmistellaan hankintojen kokonaisuutta. Rakenteiden hyväksymisen jälkeen sote jaosto tuo seuraavassa vaiheessa edellä kuvattuja ehdotuksia Vateen hyväksyttäväksi.
Mitä pidemmälle viisi jaostoa ovat valmistelleet sovittuja työkokonaisuuksia, sitä enemmän on alkanut tulla esiin uusia tehtäväkokonaisuuksia. Alussa oli noin 60 työpakettia ja nyt niiden lukumäärä on jo noin 100. Valmistelu tulee edellyttämään vahvempaa resursointia ja virka-apua vuoden 2022 aikana. Vuoden 2022 tarkennettua talousarviota ollaan valmistelemassa. Neuvotteluja käydään ministeriöiden kanssa lisärahoitustarpeista.
Pelastuslaitoksen hyvinvointialueelle siirron valmistelu etenee parhaillaan työsuunnitelman mukaisesti työryhmien työskentelynä. Ensihoidon osalta Vaten käsittelyyn on etenemässä pelastustoimen jaoston esitys ensihoitopalvelujen asemoitumisesta tulevan hyvinvointialueen organisaatiossa. Linjauspäätöksen perusteella työryhmä pääsee jatkamaan valmistelua syvemmälle yksityiskohtiin. Liitteet lähetetään ennen kokousta.
Päätösehdotus
Esittelijä
Jaakko Herrala, Muutosjohtaja, Jaakko.Herrala@pirha.fi
Jukka Alasentie, Muutosjohtaja, jukka.alasentie@pirha.fi
Pirkko Lindström, Hallintopäällikkö, Pirkko.Lindstrom@pirha.fi
Merkitään seurantaraportit tiedoksi ja sovitaan jatkotoimenpiteistä niiden perusteella.
Kokouskäsittely
Merkittiin, että Vuokko Ylinen oli poissa kokouksesta klo 10:06-10:09 asian käsittelyn aikana ennen päätöksentekoa.